Proiectul Unirea în suflet de copil

În perioada 1 noiembrie 2018 – 1 decembrie 2018 la Școala Gimnazială Vârciorova se derulează proiectul Unirea în suflet de copil,  ce cuprinde activități dedicate sărbătoririi a 100 de ani de la Marea Unire din 1 decembrie 1918.

Proiectul se desfășoară în parteneriat cu Primăria Comunei Bolvașnița, Biserica ”Nașterea Maicii Domnului”  din Vârciorova și următoarele instituții de învățământ: Școala Gimnazială Sacu, Școala Gimnazială Constantin-Daicoviciu, Școala Gimnazială Copăcele, Școala Gimnazială “Trandafir Cocârlă“ Turnu Ruieni, Școala Gimnazială Cornuțel, Seminarul Teologic ”Ioan Popasu”, Caranebeș, Școala Gimnazială Verendin, Școala Gimnazială Zorlențu Mare, Școala Gmnazială Armeniș, Școala Gimnazială Slatina Timiș, Școala Gimnazială Petroșnița, Școala Gimnazială Poiana.

Activitățile propuse urmăresc conștientizarea rolului Marii Uniri în istoria țării și descoperirea sentimentului de identitate națională.

• Activitatea 1: “1 DECEMBRIE – ZIUA NAȚIONALĂ A ROMÂNIEI, ZIUA TUTUROR ROMÂNILOR“ – realizarea unui afiș cu tema zilei de 1 Decembrie, a unor pliante, cu scopul mediatizării evenimentului. Tot în cadrul acestei activități, în curtea școlii se vor planta 2 stejari, ”Martori peste veacuri”, ca simbol al sărbătoririi Centenarului Marii Uniri.
  • Activitatea 2: “MAREA UNIRE PRIN OCHI DE COPIL“ – realizarea unei expoziții de desene și colaje ale elevilor, confecționarea de felicitări cu diferite mesaje dedicate Zilei Naționale a României, confecționarea de stegulețe și de ecusoane pe care elevii le vor folosi în cadrul momentului artistic dedicat zilei de 1 Decembrie, elaborarea de eseuri cu tema Marii Uniri.
  • Activitatea 3: “PE URMELE MARII UNIRI“ – excursie la Alba-Iulia pentru elevii Școlii Gimnaziale Vârciorova;
  • Activitatea 4: “VISUL CARE A DĂINUIT 100 DE ANI“ – prezentare PPT cu tema formării statului național român în 1918;
  • Activitatea 5: “SĂ ÎNVĂȚĂM DIN FILME“ – vizionarea unor filme și documentare istorice;
  • Activitatea 6: “100 de ani de la Marea Unire“ – realizarea unui loc special amenajat, dedicat Zilei Naționale a României. În acest loc vor fi expuse toate materialele realizate la Activitatea “Marea Unire prin ochi de copil”;
  • Activitatea 7: “POVESTEA UNUI AN“ – moment artistic dedicat aniversării Centenarului Marii Uniri. În cadrul acestui moment vor participa elevi de la toate unitățile de învățământ partenere.

Coordonatorii proiectului: prof. Filip Delia Maria, prof. Cucuruz Nicolae

Comments are closed.